Rezervace: +420 602 162 248

SM Systém

Spirální stabilizace páteře

SM systém nabízí možnost řešení bolestí zad v krční, hrudní i bederní oblasti, skoliózy a výhřezů meziobratlových plotének cvičením, bez operací.

Co to je?

SM systém neboli „Stabilizace + Mobilizace páteře“, je unikátní metodou MUDr. Richarda Smíška, předního odborníka na léčbu a prevenci bolestí zad a autora originální metody SM - spirální stabilizace páteře. Metoda je postavena na komplexním vyrovnávání svalových dysbalancí (zapojuje zkrácené svaly, zpevňuje potřebné ke správnému držení těla svaly, protahuje a narovnává páteř, odlehčuje zatížení velkých kloubů, regeneruje spirální svalový korzet) pomocí aktivních pohybů paží s využitím speciálních expandérů (elastických lan).

Co jsou spirální svalové řetězce?

Jednoduše řečeno se jedná o široké pruhy svalů, které spirálně vedou od lopatek až k dolním končetinám. Proto se jim také říká svalové spirály. Díky jejich pozici samovolně protahují páteř (vyvíjí trakční síly v oblasti meziobratlových plotének). Na základě toho odlehčují permanentní vertikální zatížení, kterému je naše pohybové ústrojí vystaveno. Aktivace těchto řetězců nastává při pohybu paže a lopatky. Správná činností svalových spirál odlehčuje činnost vertikálních svalových řetězců. Díky tomu mají meziobratlové ploténky možnost vlastní rehabilitace. Mimo jiné svalové spirály umožňují páteři optimální pohyblivost a tím nepřímo ovlivňují i funkci vnitřních orgánů.

Kdy nastává problém?

Správná činnost svalových spirál je podmíněna celou řadou faktorů jako je pozice těla, koordinace pohybu, použitá síla či vhodný rozsah pohybu. Během našeho života máme tendenci naučit naše tělo používat vertikální svalové řetězce ke stabilizaci. Je to dáno především sedavým způsobem života, ale může se jednat i o důsledek jednostranného přetěžování fyzického aparátu, např. při sportu. Následně se naše tělo dostává do poloh, kde není možné tyto řetězce aktivovat, což vede k jejich postupnému ochabování.

Pro koho je cvičení vhodné a čemu může pomoci?

Tato metoda a cvičení jsou vhodná pro jakoukoliv věkovou kategorii, pro každého, kdo má zájem pečovat o své zdraví. Děti, ženy, muži, senioři, sportovci a všichni, koho trápí problémy bolesti zad nebo ti, kteří daným problémům s páteři chtějí předejít. Pomocí metody SM systém lze řešit také problémy a hlavně jejich prevenci u velkých kloubů (kyčelního, ramenního a kolenního) a klenby nožní. Co se týče sportovců, daná metoda se zabývá také kondiční přípravou všech výkonnostních úrovní, což vede ke zlepšení výkonu sportovců a předchází degeneraci a přetížení páteře a kloubů při sportování.

Jak může SM Systém pomoci?

Účinnost metody spočívá v pravidelném cvičení (ссa. 10 minut denně). Cvičením cíleně aktivujeme spirálové svalové řetězce. Dosáhneme toho především správným držením těla a vhodným rozsahem pohybu končetin. Postupně naučíme mozek volbě optimálního způsobu stabilizace a tím i správnému a zdravému pohybu.

Zaujalo Vás to?

Přečtěte jak probíhá individuální terapie, co je pro ni potřeba a jak Vám může pomoci.